Logo

Mając w zamyśle budowę kominka w naszym domu musimy się do tej inwestycji odpowiednio przygotować. Projektujemy i wybieramy model kominka pasujący do naszego wnętrza, do niego dostosowujemy wkład grzewczy o odpowiedniej mocy zależnej od tego jaka powierzchnię chcemy ogrzać. Decydujemy czy ma to być wkład grzewczy z płaszczem wodnym czy tradycyjny powietrzny, jaki ma być jego kształt itp. Na tym  etapie przygotowań wszystko zależy od możliwości przestrzennych w naszych domach , indywidualnych wizji  jak ma wyglądać nasz kominek oraz od tego jaką kwotę pieniężną chcemy przeznaczyć na zainstalowanie kominka.

Jednak to nie koniec przygotowań. Decydując się na budowę kominka należy wziąć pod uwagę aspekt prawny całej inwestycji. Musimy wiedzieć, iż kominek nie może być zamontowany w każdym wybranym przez nas miejscu. Chcąc zainstalować kominek należy więc wpierw zapoznać się z przepisami prawa m.in. Prawa budowlanego, zgodnie z którym wszystkie urządzenia i instalacje nie tylko grzewcze należy projektować i budować w sposób określony w przepisach i zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania (Ustawa z 7.07.1994 r. Prawo budowlane Dz. U. z 2006 r., nr  156 , poz. 1118  z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczącym bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpiecznego użytkowania kominków (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie  Dz.U. z 2002 r., nr 75 , poz. 690 oraz Dz. U. z 2004 r., nr 109 , poz.1156).

Pamiętajmy więc, że kominek nie może być samodzielnym źródłem ogrzewania w naszym domu oraz musi mieć samodzielny komin (przewód dymowy) do odprowadzania spalin.

Komin winien mieć odpowiednie wymiary (nie mniejsze niż 14X14 cm) zależne np. od rozmiaru wkładu grzewczego, który chcemy zainstalować w kominku, odpowiednią wysokość ponad dach, co zabezpiecza przed zakłóceniem ciągu, wykonany z materiałów niepalnych, dostępny do okresowego czyszczenia i przeglądu.

Kominek z otwartym paleniskiem lub z wkładem kominkowym możemy zainstalować wyłącznie w budynkach jednorodzinnych,  mieszkalnych, szeregowych oraz niskich budynkach wielorodzinnych o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie.

Również pomieszczenia, w których ma stanąć kominek muszą spełniać określone prawem wymogi techniczne: pomieszczenie powinno mieć co najmniej 30m3 kubatury, sprawną wentylację. Nie można tu zastosować wentylacji wyciągowej mechanicznej, przy kominku bez dolotu powietrza z zewnątrz w pomieszczeniu powinna być zawsze odpowiednia ilość świeżego powietrza, kominek powinien stanąć na utwardzonej niepalnej powierzchni np. betonowej o odpowiedniej grubości (min.15 cm), należy również kominek wyizolować specjalnymi płytami żaroodpornymi lub wełną izolacyjną niepalną do kominków, a do rozprowadzania gorącego powietrza z kominka używać specjalnych izolowanych rur.

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie procedury i nasz kominek jest gotów do pracy, pamiętajmy, że aby służył nam przez długie lata należy prawidłowo go użytkować.


Oto kilka niezbędnych rad:

  • materiałem opałowym w kominku jest z reguły drewno. Zaleca się używanie drewna twardego (dąb, buk, grab itp.) dobrze wysuszonego (powinno być składowane pod przykryciem około 18 do 24 miesięcy)
  • w kominku nie wolno spalać odpadów, śmieci, plastiku itp. Doprowadza to do zatykania przewodu kominowego, co może doprowadzić do pożaru, zanieczyszcza również środowisko
  • pierwsze użytkowanie kominka – powinno się palić przez co najmniej 10 dni z rzędu i to mocno, aby wypalić wszelkie smary, którymi był pokryty wkład kominkowy oraz jest to jednocześnie osuszenie z wilgoci zainstalowanych elementów
  • palenie w kominku – ogień rozpalamy wolno, stopniowo, dorzucając drewno o odpowiedniej długości dostosowane do wielkości wkładu kominkowego i redukując dopływ powietrza za pomocą szybra oraz urządzenia znajdującego się z reguły na drzwiczkach wkładu grzewczego, drewno do kominka dokładamy po delikatnym uchyleniu drzwiczek i dopiero po chwili otwieramy, gwałtowne otwarcie powoduje wydobywanie się dymu i okopcenie szyby. Do rozpalania ognia w kominku służą odpowiednie rozpałki kominkowe, po podpaleniu drewna zamykamy drzwiczki i otwieramy wlot powietrza, po każdym dołożeniu drewna przez pewien czas ogień powinien być  intensywny, dzięki temu opary, które tworzą się na początku spalania zostaną częściowo odprowadzone, spowolni to proces odkładania się smolistej substancji w kominie i na szybie wkładu kominkowego, ognia w kominku nie należy gasić wodą, do mycia szyb należy używać odpowiednich preparatów do mycia szyb kominkowych (nie wolno myć gorącej szyby)
  • ze względów bezpieczeństwa okresowo należy sprawdzać szczelność przewodu dymowego oraz czyścić komin

 

Drogi kliencie!
Jeśli chcesz być zadowolony z kominka zawsze dobierz go według swojego gustu, dostosuj do swoich potrzeb i możliwości nie patrząc na to co mają inni np. znajomi, rodzina itp. Kierując się kwestią finansową nie oszczędzaj na użyciu do budowy kominka dobrych materiałów gwarantujących bezpieczne użytkowanie i trwałość kominka, zainwestuj w dobrej jakości wkład grzewczy spełniający wszelkie normy techniczne, a oszczędzić możesz na rodzaju materiału do obudowy kominka, wykonując ją np. z kamienia piaskowca a nie z marmuru. Nie zapomnij o regularnym czyszczeniu wkładu grzewczego, wymianie zużytych części oraz okresowych przeglądach kominiarskich. Bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich jest bowiem najważniejsze!

Dodatkowe informacje

Created by Sprajt